П`ятниця, 22.09.2017, 17:02

Головна » 2017 » Лютий » 9 » На гостини до Михайла Грушевського
На гостини до Михайла Грушевського

У новітній історії України Михайло Сергійович Грушевський – автор фундаментальної 10-ти томної праці «Історія України – Руси», громадський і політичний діяч. Протягом усього часу існування Центральної ради він стояв біля її керма, формував її курс, був ініціатором і безпосереднім утілювачем найголовніших політичних рішень, насамперед – проголошення Української Народної Республіки, її повного суверенітету.
   У 2016 році Україна відзначала 150 років від дня народження свого найвидатнішого історика і державотворця.
   А десятикласники Гнідинської школи разом зі мною, класним керівником, вшановуючи пам'ять Михайла Грушевського та день Соборності України, відвідали у місті Києві його історико-меморіальний музей.
Експозицію музею в меморіальному будинку на вулиці Паньківській, 9 було відкрито у 2006 році, через 14 років після заснування самого музею. Це єдина будівля, яка вціліла до наших днів від київської садиби Грушевських.
Привітна і ерудована екскурсовод Юлія Василівна Щербак знайомить нас з життям та діяльністю визначного українця, історією садиби.
   Від пані Юлії ми дізнаємося, що у 1908 році на залишені у спадок батькові капітали, Михайло Грушевський з дружиною Марією, братом Олександром та сестрою Ганною придбали в Києві в історичній Паньківщині, в серці знаного латинського кварталу, заселеного від кінця 1830-х років студентами й університетською професурою, затишну садибу. Її окрасою був великий фруктовий сад.
   На сьогодні у відкритій експозиції, у трьох кімнатах, які займала родина Михайла Сергійовича у 1924-1931 роках, створено меморіальну квартиру – робочий кабінет, вітальню, кімнату доньки Катерини. Нас вразила розповідь Юлії Василівни про спільну працю в маленьких «кабінетиках» ( одну з кімнат поділили навпіл) видатного історика та його учениці-доньки, репресованої і знищеної більшовицькою владою.
   Ми спробували уявно поділити кімнату через діалог музейних предметів, почути розмову найрідніших душ і рівноправних колег: батька й доньки, вчителя і учениці. Головна увага тримається на двох унікальних експонатах – фотопортреті М.Грушевського, подарованому йому учнями і співробітниками в день 60-літнього ювілею (1926 р.), та живописному портреті Катерини Грушевської, роботи знаного українського маляра Івана Труша (1903 р.). Вони дивляться одне одному в очі і промовляють через збережені листи. Пізніше, у 1929 році, сестра Ганна поступилась своєю кімнатою, щоб у старшого брата, академіка Всеукраїнської академії наук Михайла Грушевського, був робочий кабінет. Невідомий фотомайстер відразу зафіксував найменші деталі приміщення. Самі світлини не збереглися. Збереглися лише негативи на склі, які працівники музею виявили в Інституті рукопису Національної бібліотеки імені В.І.Вернадського. Надруковані зображення вразили, адже на них «проявилися» ті меблі та побутові предмети, які вже були в музейній колекції. У своїй домашній робітні вчений мріяв працювати довго і плідно, але випало менше двох років – до вимушеного від’їзду в «почесне вигнання» до Москви в березні 1931 року. Найбільшим скарбом вченого та окрасою кабінету була його книгозбірня . Вона пізніше, після таврування вченого та його родини, була вилучена комуністичною репресивною «машиною», згодом розійшлася по різних установах (Бібліотека Львівського університету, Центральний державний історичний архів України у Києві, бібліотеки академічних інститутів, приватні збірки).
   Ми дізнались, що колекція музею, що починалася з кількох експонатів, сьогодні нараховує понад сім тисяч предметів, з них чотири тисячі представлено в експозиції. Це меблі, побутові речі, особисті документи, рукописи, найповніше в Україні зібрання творів М. Грушевського та видань за його редакцією. Музейними раритетами є листи історика та його рідних, книги з бібліотеки зі штампами вченого та дарчими написами відомих науковців. Унікальна іконографічна колекція включає понад 500 фотодокументів, з них — 44 оригінальних світлини М.Грушевського періоду 1876-1931 років, значна частина яких збереглася в єдиному примірнику.
   На території музею квітує сад, висаджений дев’ятьма європейськими президентами під час Львівського саміту глав держав Східної та Центральної Європи у травні 1999 року. Десятикласники Гнідинської школи, отримали величезне задоволення, поринувши в ауру родинного пієтизму Грушевських, вражені експозицією, її багатим наповненням, художнім вирішенням, цікавими фактами, подіями, пізнавальним змістовним матеріалом. Цей куточок київської землі назавжди залишиться символом українського національного відродження, щирих родинних стосунків. Вдячні працівникам музею Михайла Грушевського за пізнавальні гостини.

Вікторія Володимирівна Мазуренко,
класний керівник 10 класу