На острові Козачому - 9 Липня 2015 - Сайт Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика
Вівторок, 06.12.2016, 16:04

Головна » 2015 » Липень » 9 » На острові Козачому
На острові Козачому

70 років минуло від завершення Другої світової війни та перемоги над нацизмом у Європі. Увесь минулий рік учні та вчителі Гнідинської школи приділяли темі війни багато уваги. Всю проведену роботу: зустрічі, поїздки, екскурсії, свята, виховні години, тематчні лінійки, конференції, доповіді, конкурси, публікації, робота у Музеї народної пам’яті, турпоходи автор цих рядків оформила у єдиний виховний проект «Гнідинці на лінії вогню».
   Плануючи виховну роботу на 2014-2015 навчальний рік, з метою виховання у дітей почуття гідності, любові до рідної землі, патріотизму, національної ідентичності, пошани до ветеранів війни і їхнього подвигу, кабінет виховної роботи запланував здійснити туристичний похід на острів Козачий, що знаходиться у межах нашої столиці.

Саме звідси, з Козачого острова, восени 1943 року 136-та червонопрапорна орденів Суворова і Богдана Хмельницького Київська стрілецька дивізія під командуванням Івана Михайловича Пузікова визволяла Київ від німецько-фашистських загарбників. А точніше – це був «відволікаючий удар» у визвольній операції радянської армії. Наш земляк, поет Микола Карпенко, боєць 136-ої дивізії, який брав участь у цій операції, лишив нам такі спогади:
«Від згадок ніде дітись нам

Всевладні тут вони,
У напрямку від Гнідина
Лаштуються човни.
Пливем, часу не гаючи,
де злива вогняна.
«Удар відволікаючий»
Назве його війна.
Щоб там, північніш Києва,
Де Лютіж край ріки,
За берег зачепилися
І втримались полки.
Ми згодом теж потрапимо
На Лютізький плацдарм,
А поки що – на себе ми
Приймаємо удар.»

Рівно 40 років тому, у 1975-му, червоні слідопити Гнідинської восьмирічки, очолювані Марією Панасівною Птушкіною, побували на Козачому. А 16 червня 2015 року невелика туристична група у складі семикласників, екскурсоводів Музею народної пам’яті Олександра Омельченка, Артема Босого, Ангеліни Гуль, Євгенії Крикун, Хумай Рустамової, Андрія Маринченка, Дмитра Бельдія, Івана Гущі, Аліси Нечитайло та вчителів Вячеслава Віталійовича Яременка, Олександра Сергійовича Давидова і Любові Василівни Прядко відвідали легендарний острів. До речі, батько Андрія Маринченка, а сьогодні завгосп школи, Володимир Григорович Маринченко був одним із тих слідопитів із далекого вже 1975 року… А ми згадали історію визволення Гнідина та Києва, вшанували пам'ять всіх полеглих бійців, залишивши на Козачому вінок, на який збирали кошти вся школа, та розгорнули Державний прапор і привезли ще один експонат – землю з місця боїв – у шкільний музей.
   Організувати цей турпохід виявилося зовсім не просто, весь час зустрічалися якісь недоречності та перешкоди. Але, на щастя, дякуючи багатьом небайдужим і добрим людям, ми всі змогли доторкнутися до героїчної і водночас трагічної сторінки нашої історії.

Ось вони, наші помічники, люди, яким уклінно дякує вся наша група. Це В’ячеслав Віталійович Яременко, вчитель історії, саме завдяки його наполегливості і кропіткій роботі відбувся цей похід, Олександр Сергійович Давидов, керівник гуртка «Пішохідний туризм», Василь Гнатович Митяй, вчитель фізичного виховання, Сергій Олексійович Кудько, водій шкільного автобуса, Олександр Йосипович Лазаренко, сільський голова, Михайло Олександрович Шевченко, випускник Гнідинської школи 2007 року, Володимир Федосьович Шевченко, приватний підприємець, Віктор Павлович Кобзар, член комісії по благоустрою Київради, Олександра Петрівна Самойленко, власник магазину «Ритуальні послуги» с. Вишеньки, Сергій Миколайович Доценко, працівник кар’єру, що на острові Жуковому, Микола Борисович Заворотько, начальник кар’єру острова Жукова, Олександр Євгенович Зав’ялов, начальник кар’єру с. Гнідин, Іван Петрович Юрченко, виконувач обов’язків голови правління ВАТ «Київопорядкомплект».
   А на Козачому острові ще й сьогодні «квітує верболіз», шумлять осики, розцвітають польові квіти і тільки величезні вирви нагадують нам про ті далекі страшні події 1943-го… Ми пам’ятаємо!

Любов Прядко,
вчитель історії,
заступник директора з виховної роботи

Переглядів: 200 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0