Пам'ять - 4 Червня 2013 - Сайт Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика
Вівторок, 06.12.2016, 16:00

Головна » 2013 » Червень » 4 » Пам'ять
Пам'ять

Пошанувати Учителя і Солдата їхали представники гнідинської громади 30 травня 2013 року у село Слободу Кагарлицького району на Київщині. Ініціатор поїздки – Василь Іванович Галатенко, заслужений учитель України, колишній директор Гнідинської школи, разом з Миколою Максимовичем Онищенком, депутатом Гнідинської сільської ради, Миколою Івановичем Соколовим, небайдужим гнідинцем та Ніною Григорівною Кудько, директором Гнідинської школи, взяли участь у похованні Михайла Антоновича Стріхи. Його останки були знайдені пошуковцями із організації «Доблесть» Міжрегіонального громадського Фонду увіковічнення пам’яті загиблих при захисті Вітчизни через сім десятиліть, 23 квітня 2013 року, у день його загибелі в бою 23 квітня 1943 року за 300 м. від села Арбузово, що в Кіровському районі Ленінградської області.
      Михайло Антонович народився в селі Слобода у 1913 році. Напередодні Великої Вітчизняної війни вчителював у Гнідинській семирічці, звідки ж і пішов у 1941 році на фронт. На волелюдному мітингу біля братської могили у с. Слобода, де за рішенням сільської ради і родичів солдата його було захоронено з військовими почестями, виступили зокрема сільський голова Микола Васильович Литвин, Василь Іванович Галатенко, який розповів слобідчанам про те, що в Гнідині ще живі учні Михайла Антоновича. Яскравим був виступ координатора Фонду увіковічення пам’яті загиблих Андрія Вікторовича Лященка. Це він із Санкт-Петербургу привіз домовину на Україну. Протягом п’яти років 13 українців-фронтовиків знайшли свій останній прихисток у рідній землі за сприянням пошуковців з Росії, підтримці Всеукраїнської громадської організації «Закінчимо війну» (stop-war.org.ua), заступник голови правління якої Віктор Володимирович Потапенко теж був на мітингу.
       Гнідинці відвідали сільський музей «Пам'ять». Його завідуюча – Людмила Іванівна Качан, розповіла про історію села, де серед літописних сторінок історія родини Стріх. У Антона Сергійовича та Федори Климівни було семеро синів і одна донька. Чотири «похоронки» лягли чорним сумом і вічним болем у батьківській хаті – Василь, Микола, Михайло, Павло …
      Наймолодша з дітей – донька Ольга Антонівна Невдобенко сьогодні береже пам'ять роду. Їй Андрій Вікторович вручив особисті речі брата та медаль «За оборону Ленінграда», що знайшла свого героя. Сестра, її діти, внуки, правнуки, племінники щиро дякували представникам місцевої влади, пошуковцям з Росії і України, Василеві Івановичу Галатенку, який переймався долею Михайла Антоновича, працюючи в архівах, за можливість схилити голову біля могили рідної людини.
      Ольга Антонівна разом з синами Володимировим та Анатолієм, невісткою Надією подарували Гнідинській школі квіти, фотографії із сімейного архіву.
     Подія в Слободі – незвичайна мить нашого життя, що спонукає берегти Пам'ять.
     Пам'ять не має кордонів, ні дат.
     Пам'ять єднає Слободу, Арбузово, Гнідин.
     З вічності звістку подав нам Солдат:
     Людству, колегам, учням і рідним.
     Пам'ять озветься у будь-яку мить.
     Дякує тим, хто уміє чекати й шукати.
     Треба ж! Мовчала сім десятиліть,
     Щоб сьогодні всіх нас об’єднати.
     Втратити пам'ять не маємо права.
     Вона і у школі, і в батьківській хаті.
     Знамена схиляє держава
     Перед Учителем і Содатом.
Ніна Григорівна Кудько,
директор Гнідинської школи