Пам’яті героїв Крут - 1 Лютого 2014 - Сайт Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика
Вівторок, 06.12.2016, 16:05

Головна » 2014 » Лютий » 1 » Пам’яті героїв Крут
Пам’яті героїв Крут

29 січня вся Україна вшановує пам'ять героїв Крут. Не були осторонь і ми. Учні 10 класу: Дарина Галатенко, Дмитро Кудько, Інна Андрусенко, Віталій Шеповалов, Світлана Беляк, Євген Волков під керівництвом заступника директора з виховної роботи Любов Василівни Прядко підготували тематичну лінійку для школярів. Десятикласники зовсім недавно на уроках історії вчили тему: « Війна Радянської Росії з Українською Народною Республікою», тому й поділилися з присутніми своїми знаннями.
    У лютому 1917 року впала «тюрма народів» - Російська імперія, а вже в березні в Україні розгорнулася національно-визвольна революція. Державотворчий процес очолила Центральна Рада. Українці, століттями придушені чоботом то одного, то іншого пана, відчули пробудження національної свідомості. А згодом, після проголошення незалежності Української Народної Республіки, більшовицький уряд Радянської Росії направив свої озброєні військові частини на Україну. Українська Центральна Рада через нерішучість і непослідовність своїх дій втрачала вірні їй війська. За таких умов її єдиною опорою залишилися патріотично налаштовані студенти та інтелігенція.
     У січні 1918 року в столиці розпочалася мобілізація молоді до українського гарнізону, який перебував на станції Бахмач і захищав від більшовиків північні кордони. Саме сюди прибули новобранці. Прибули як підкріплення, хоча переважна більшість студентів була без жодної військової підготовки, мала недостатню кількість боєприпасів і була погано озброєна. За наказом керівництва юнаки відступили до залізничної станції Крути і зайняли оборону. Їх було всього 400 чоловік, переважно студентів.
    28 січня о дев’ятій годині ранку розпочався більшовицький наступ. Бій тривав більше 5 годин. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. Більшовики отримували допомогу, а у студентів кінчалися набої і снаряди. Щоб уникнути оточення, вони змушені були відступити. Саме тоді з’ясувалося, що під час відступу в полон потрапив курінь (близько 30 чоловік) наймолодших юнкерів. Вони, втративши орієнтир, вийшли прямо на станцію Крути, вже зайняту червоногвардійцями. За свідченнями очевидців, із 27 студентів спочатку глумилися, а потім розстріляли. Тіла загиблих забороняли ховати.
    Попри значні жертви молоді, втримати Київ не вдалося, його захопили більшовики. Під час громадянської війни було багато кровопролитних жорстоких боїв, але трагічна загибель студентського куреня стала символом патріотизму в боротьбі за незалежну Україну.
    В березні 1918 року студентів урочисто перепоховали на Аскольдовому цвинтарі у Києві.
      «На Аскольдовій могилі
      Поховали їх –
      Тридцять мучнів-українців,
      Славних молодих…
      На Аскольдовій могилі
      Український цвіт! –
      По кривавій по дорозі
      Нам іти у світ»
     Це слова із вірша Павла Тичини, який присвятив його героїчному вчинку молоді. Славними рядками в нашу історію вписано героїчний подвиг юнаків на станції Крути 29 січня 1918 року.
    У 2006 році в Крутах було відкрито меморіальний пам’ятник героям. Уже багато років поспіль 29 січня наша країна на державному рівні вшановує відвагу, вічну пам'ять студентів, гімназистів, які загинули, боронячи рідний Київ у ті криваві роки.
    Пам’ятаймо і ми про них!
    Слава Україні!
    Героям слава!

Лінійка про героїв Крут, святкування ювілею П.П.Чубинського, відвідання місця трагічної загибелі активіста євро майдану Юрія Тарасовича Вербицького, вшанування Державного Прапора України - 28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила жовто-блакитний прапор – Державним Прапором України. Повідомлення про цю подію та стіннівки на відповідну тематику підготував В’ячеслав Віталійович Яременко, вчитель історії та правознавства – це ключові моменти тематичного тижня історії.

Л.В.Прядко,
заступник директора з виховної роботи

Переглядів: 264 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0
«  Лютий 2014  »