Поїздка на батьківщину Юрія Вербицького - 13 Лютого 2016 - Сайт Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика
Четвер, 08.12.2016, 04:05

Головна » 2016 » Лютий » 13 » Поїздка на батьківщину Юрія Вербицького
Поїздка на батьківщину Юрія Вербицького

Тернопільщина. Мальовничий острів Заліщики, який зв’язаний зі світом двома мостами: автомобільним та залізничним, а навколо Дністер.
     Їду вулицями цього тихого мальовничого містечка, слухаю цікаві розповіді про історію міста, які мені розповідає головний лікар Заліщицького обласного комунального дитячого санаторію Петро Павлович Буренюк, і зв’язую події сьогоднішні і минулі.
    У Заліщики мене привела історія роду Героя України Юрія Тарасовича Вербицького, бо саме на Тернопільщині є його коріння. Працюючи разом із учнем 10 класу Тарасом Тригубою над темою «Юрій Вербицький. Сотня Небесна» в Малій Академії наук, ми дослідили, що батько Юрія Тарасовича Тарас Зиновійович родом із с. Блищанка Заліщицького району. Звідси почався його шлях до наукових вершин і досягнень української геофізики та сейсмології. Тарас Зиновійович Вербицький один із фундаторів Карпатського відділення Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України, кандидат геолого-мінералогічних наук, провідний в Україні та відомий далеко за її межами висококваліфікований фахівець у галузі нелінійної сейсмогеоакустики.
    Батько Тараса Зиновійовича і рідний дід Юрія Тарасовича - Зиновій Васильович Вербицький, вчитель Блищанської школи. У роки Другої світової війни був організатором та ідейним натхненником блищанського підпілля ОУН. Загинув у бою від рук німців. Історія родини Вербицьких дуже цікава і мало досліджена. Матеріали про неї готуються до друку. Саме збирати нові дані і факти я рушила до Заліщиків.
    Збирати нове довелося у Заліщицькій районній централізованій бібліотечній системі, якою керує Ольга Йосипівна Тракало. Під керівництвом цієї милої пані активно працює ціла бібліотечна система, яка виграє міжнародні гранти і є центром духовного життя Заліщиків. Потім разом із Петром Павловичем ми відвідали Заліщицький районний комунальний краєзнавчий музей, де нас зустрів його директор Віталій Володимирович Каспрук, а також побували у Заліщицькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів імені Осипа Степановича Маковея, де нас радо вітала директорка Любов Миколаївна Хребтак.
    Другий день перебування на Тернопільщині був також досить насиченим. До Заліщиків завітав Сергій Тарасович Вербицький, брат Юрія Тарасовича, разом із своїми колегами Василем Івановичем Прокопишиним та Любомиром Олеговичем Хомицьким. Ми з Петром Павловичем приєдналися до львів’ян і разом побували у школі с. Дуплиська Заліщицького району, де працювало подружжя Вербицьких Зиновія та Марії. А потім на малій батьківщині Тараса Зиновійовича – селі Блищанка. Тут збирати матеріали про родину нам допомагала місцева бібліотекарка Ольга Зиновіївна Бурдейна.
    А потім була родинна зустріч. Зустріч із рідною тіткою Юрія Тарасовича Орисею Зиновіївною Вербицькою – Таценяк. Орися Зиновіївна доповнила наші здобутки цікавинками та безліччю фотографій із сімейного архіву. На родинний вогник завітала племінниця тітки Орисі і чотириюрідна сестра Юрія та Сергія Вербицьких Ольга Миколаївна Воробець. Тепла сімейна зустріч завершилася згідно з українською традицією – варениками і дерунами.
    Після Блищанки, у Заліщиках, нас чекала зустріч із представниками Заліщицької мерії, районної адміністрації, освітянами, представниками місцевої «Просвіти», майданівцями та громадськістю міста. Цю зустріч організувала Ольга Йосипівна, прекрасна людина і талановитий педагог.
    Потім ми всі запалили свічі пам’яті і вклонилися світлій пам’яті Зиновія Васильовича Вербицького біля меморіалу борцям за волю України та світлій пам’яті Героя України, Героя Небесної Сотні Юрія Тарасовича Вербицького.
    Ця поїздка була надзвичайно цікавою і корисною. Корисною і для Гнідина, і для Львова, і для Заліщиків. Це приклад соборної пам’яті! Пам’яті родини Вербицьких, чоловіки якої віддавали свої життя за волю України у знакові для неї часи.
    Хочу подякувати всім, хто допомагав мені у цій пошуковій експедиції. Особливі слова подяки Петру Павловичу Буринюку за поради, підтримку і допомогу.

Любов Василівна Прядко,
заступник директора з виховної роботи

Переглядів: 102 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0
«  Лютий 2016  »