Заслужена нагорода - 12 Квітня 2015 - Сайт Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика
Четвер, 08.12.2016, 22:06

Головна » 2015 » Квітень » 12 » Заслужена нагорода
Заслужена нагорода

Шкільне життя учнів Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика досить насичене та різноманітне. Зовсім недавно учні 9 класу разом зі своїм класним керівником Вірою Іванівною Беник готували свято «Життя моє обірвана струна…» про життя і творчість відомого українського композитора Володимира Івасюка . На ньому побував випускник нашої школи Олександр Вікторович Данилов і запропонував учням трьохденну туристичну поїздку до Закарпаття як нагороду і подяку за їхню активну участь у житті рідної школи.
      Всі з нетерпінням чекали весняних канікул, бо саме на 24 березня були придбані квитки до Ужгорода. Місто зустріло групу новозбудованим прекрасним залізничним вокзалом, а ще чекала нас пані Марія, екскурсовод. Розпочалася екскурсія з подорожі до містечка Мукачеве та відомої пам’ятки середньовічної фортифікаційної архітектури – замку Паланок, овіяний легендами та бойовою славою. Замок збудували за наказом руського князя Федора Корятовича як охоронний форпост для контролю торгових і воєнних шляхів, які проходили через Верецький перевал. Замок Паланок складається з трьох частин і розміщений на трьох терасах. Найстаріший – Верхній замок (14-16 ст.), Середній (17 ст.), Нижній замок (17 ст.). До фортеці ще збудували охоронну вежу, яка була зруйнована, та під’їзну дорогу, що збереглася і до нині.
     Замок оточений пам’ятними стінами, товщина яких досягає 3-3,5 метрів завтовшки, сухими ровами глиною 10-12 метрів, а також вісьмома могутніми бастіонами. Прогулятися ми великим двором, рицарського залою, коморами, піднялися так званим «Ходом-пасткою», відвідали князівські палати, замкову каплицю, подивувалися 85 метровому колодязю, з якого ведуть таємні підземні ходи до річки Латориці.
    Назва замку «Паланок» збереглася до наших днів, а походить вона від назви дубових укріплень – паланок. Мукачівський замок цікавий не тільки своєю історією та архітектурою, а й своїми господарями. Вони були відомими людьми. Починаючи із королівської французької родини Анжу, потім Федора Корятовича, подільського князя із роду Великих литовських князів Гедиміновичів, згодом замок належав трансільванським князям династії Ракоці (навіть був столицею князівства), був у власності хорватської княгині Ілони Зріні. Вона очолила трьохрічну оборону замку, яку здійснили австралійські імператорські війська Леопольда І. Він став наступним господарем твердині. З часом замок втратив своє військове значення і перетворився на тюрму, потім на місце дислокації військових частин Чехословацької республіки. Після визволення Закарпаття у 1994 році у Паланку відкрили профтехучилище. Зараз тут ведуться реставраційні роботи.
     Крім Паланку побувала наша група і в самому містечку Мукачевому. Маленьке, світле, чисте європейське містечко, де у квітні цвітуть магнолії та японська сакура, гіацинти і море нарцисів.

Далі мікроавтобус помчав нас знову до Ужгорода. Перша зупинка – Ужгородський замок, пам’ятка архітектури державного значення, датована ІХ століттям, була збудована на місці поселення білих хорватів. На ці руські племена у ІХ столітті напали войовничі мадяри, які захопили рівнинні землі, що увійшли до складу Угорського королівства. Потім укріпленням володіли італійці, брати Другети, які зробили його неприступним. Згодом фортеця перейшла у руки родини Ракоці, а потім до австралійських імператорів. Відома реформаторка Марія – Терезія передала замок Мукачівській греко-католицькій єпархії і в ньому створили богословську академію. На території Ужгородського замку розбитий прекрасний парк, тут можна побачити бронзові скульптури міфічного птаха турула, «Відпочиваючого Гермеса», фонтани. Дізналися ми про легенду Ужгородського замку, про привид Білої Діви, яка багато років щоночі шукає свого коханого. Із мурів фортеці помилувалися прекрасними величними краєвидами Карпатських гір.
    Далі була екскурсія у Закарпатський національний музей архітектури і побуту, де зібрані речі побуту, житла, хатини, господарські споруди з усіх куточків Закарпаття. Потім – пішохідна екскурсія містом – Ужгородський Хрестовоздвиженський кафедральний греко-католицький собор, Закарпатська обласна філармонія, колишня синагога, центральна площа із трьохсотлітніми липами, річка Уж, запашна кава, теплий сонячний день, фото на згадку. Знову новий Ужгородський вокзал. Потяг. Ми вдома.
   Яка ж гарна наша рідна країна!
   Це найкраща у світі земля!
   Слава Україні!

Любов Василівна Прядко,

заступник директора з виховної роботи

Переглядів: 228 | Додав: school | Рейтинг: 0.0/0