Четвер, 28.09.2023, 19:32


Головна Реєстрація Вихід Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Опитування
Оцініть мій сайт
1. Відмінно
2. Жахливо
3. Добре
4. Непогано
5. Погано
Всього відповідей: 398
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 

 Каталог статей
Головна » Статті » Мои статьи

Бережіть здоров’я змолоду

Бережіть здоров’я змолоду

 

Ніна Кудько,

директор школи

 

На жаль, цю народну мудрість по-справжньому розуміють і оцінюють лише в зрілому віці.

За класичним визначенням, здоров’я – це не тільки відсутність хвороб і тілесних ушкоджень, але й повне фізичне, психічне і соціальне благополуччя. У концепції академіка Віктора Порфировича Петленка про здоров’я сказано так: «Це стан рівноваги між адаптаційними можливостями організму й умовами середовища, що постійно змінюється». Отож, здоров’я – це такий психічний та фізичний стан людини, який дає їй можливість оптимально задовольняти систему матеріальних, соціальних і духовних потреб.

 

Серед різноманітних проектів, у рамках яких побудована навчально-виховна робота школи, один з основних – здоров’язберігаючі технології. Їхнє завдання – створення максимально комфортних умов для навчальної та ігрової діяльності школярів. Так, завдяки ініціативі голови шкільної ради В’ячеслава Яковича Галатенка та фінансовій підтримці сільської ради, ми першими в районі для покращення якості питної води  ще в 2007 році придбали та встановили систему триразового глибокого очищення неякісної водопровідної води. Тепер через спеціальні питні фонтанчики її щодня із задоволенням вживають учні. Такі системи після нас придбали тільки дві школи району. Щоправда, цієї осені закінчується термін використання фільтрів, тож, щоб їх замінити, шукаємо спонсорів.

 

Два роки співпрацюємо із Всеукраїнським медичним центром «Здорове дитинство». Кисневі коктейлі, якість яких ретельно перевіряли батьки, бо ж вони оплачують цю послугу, – один із засобів зміцнення імунної системи, підвищення фізичної та розумової працездатності. Першою науку приготування коктейлів опанувала колишня медсестра школи Галина Іванівна Гуль, а сьогодні цю копітку процедуру добровільно додала до своїх, і без того численних, обов’язків заступник директора з виховної роботи Тетяна Миколаївна Гелевешко. Шкода ж бо втрачати хорошу можливість зміцнити здоров’я школярів.

 

Формуванню навичок безпечної поведінки у старших школярів допомагає програма «Відродження» від Всеукраїнського культурно-просвітницького центру «Нове життя». Віктор Зінов’євич Танцюра безкорисливо і безкоштовно приїжджає з Києва та проводить  заняття, щоб розказати старшокласникам про сьогоднішні виклики, які загрожують їхньому моральному, психічному і фізичному здоров’ю.

 

Знаходимо підтримку і в Інституті обдарованої дитини Академії педагогічних наук України. Саме за поданням цього закладу ми працюємо з інноваційними технологіями у рамках Всеукраїнського експерименту «Психолого-педагогічне проектування соціального розвитку особистості учнів загальноосвітніх навчальних закладів». Діагностично-проектуючий комп’ютерний комплекс «Універсал», автор якого – доцент кафедри психології ЦІППО АПН України Валерій Олександрович Киричук, дає змогу робити системний аналіз та прогнозування особистісного розвитку учнів як у класних колективах, так і у всьому навчальному закладі.

 

Психологічний супровід учня – головний напрям роботи психолого-діагностичного консультативного центру «Контакт». Тут школярі, спілкуючись із Тетяною Петрівною Кудько, практичним психологом і арт-терапевтом, та Вікторією Володимирівною Мазуренко, соціальним педагогом, через тренінги, тестування, піскову, музичну, казкову терапію можуть дати лад своїм емоціям. Приємно, що вже і батьки почали цікавитись психічним станом своїх дітей, їхнім внутрішнім світом, разом з ними проходячи тестування.

 

Розуміючи, що здоров’я дітей – найголовніше, вже третій рік поспіль батьки першокласників за власні кошти замінюють у класах дерев’яні вікна на металопластикові, що зберігають тепло. Ми щиро вдячні Тетяні Олександрівні Данилевській, керівнику фірми «Акорд-Пласт», де виготовляють вікна, за відчутні знижки, які вона робить на шкільні замовлення. На превеликий жаль, через фінансові проблеми, сьогодні не можемо замінити вікна у масштабах всієї школи.

 

А чого варта щоденна особлива увага сантехніка Володимира Віталійовича Шаброва та завгоспа школи Володимира Григоровича Маринченка до об’єкту № 1 – внутрішніх туалетів. Уявіть, що учні з багатьох шкіл району ще й досі не мають такої, здавалося б елементарної, зручності. А це ж здоров’я нації.

 

Ми назвали лише кілька стратегічних напрямків боротьби за збереження здоров’я учнів.

Так, саме «стратегічних» і саме «боротьби». Тому що протягом останніх років в Україні склалася стійка негативна тенденція щодо погіршення  здоров’я дітей. Вона викликана дією ряду чинників біологічного, соціально-економічного, екологічного та медико-організаційного характеру. Статистика засвідчує  зростання загальної захворюваності дітей,  поширення  у їхньому середовищі хронічних хвороб, дитячої інвалідності. Через це діти шкільного віку потребують особливої уваги. Адже значний  обсяг шкільного навантаження, недотримання режиму дня, надмірне вживання продуктів, що містять у своєму складі хімічно-синтезовані харчові добавки, ранній потяг до куріння та вживання алкогольних напоїв – все це заважає нашим дітям бути здоровими.  

 

З метою виявлення ознак захворюваності на ранніх стадіях та попередження розвитку хвороб щороку  в нашій школі бригада лікарів-спеціалістів проводить поглиблений медичний огляд учнів. Аналізуючи отримані результати, бачимо скільки зусиль доведеться докласти батькам, учителям, а особливо самим учням, щоб справді вберегти власне здоров’я змалечку. Сімейний лікар Наталія Володимирівна Прилипко підготувала довідку за результатами останнього медогляду, що проводився у квітні-травні. Треба віддати належне цьому спеціалісту. Майже рік у школі немає медсестри – вакансія ще й досі зберігається. Наталія Володимирівна, незважаючи на свої безпосередні обов’язки і навантаження, знаходила час разом з головним лікарем Григорієм Йосиповичем Адаменком надавати кваліфіковану  допомогу учням, у всіх випадках, коли в цьому виникала потреба, вела масу медичної аналітичної документації, що потрібна в  навчальному закладі.

 

Отож, до вашої уваги результати обстеження учнів Гнідинської школи. Оглянуто – 197 дітей. Виявлено захворювань – 369, з них:

– опорно-рухового апарату – 171;

– серцево-судинної системи – 28;

                        – органів травлення – 23;

 дихальних шляхів – 90;

 ендокринних органів – 17;

                         нервової системи – 27;

 зору – 13;

У порівнянні з минулим роком, спостерігається тенденція до підвищення рівня захворювань опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, органів зору та шлунково-кишкового тракту. Ці показники вимагають глибокого узагальнення, детального дослідження та розробки ефективних профілактичних заходів. Аналіз захворюваності школярів Бориспільщини щорічно робить Бориспільська районна санітарно-епідеміологічна станція, яка відзначає негативну тенденцію виключно у всіх навчальних закладах. Нам же болить своє, бо  учні Гнідинської школи, це діти, внуки, правнуки гнідинців.

 

Наталія Володимирівна Прилипко запропонувала здійснювати співпрацю Гнідинської медамбулаторії, Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Петра Яцика та батьків учнів під гаслом «Школа – територія здоров’я». Вона ж  розробила кілька рекомендацій для створення системи безперервного виховання здорової особистості, які обов’язково знайдуть своє місце у комплексному розв’язанні проблеми зміцнення й збереження здоров’я школярів.

 

Вирішення школою будь-яких питань, зокрема і пов’язаних зі здоров’ям дітей, залежить, у першу чергу, від фінансового забезпечення, а також ряду соціальних чинників. На жаль, бюджетних коштів ледь вистачає, щоб розрахуватись за тепло, воду, електроенергію та виплатити заробітну плату працівникам навчального закладу. Тож, якщо хочемо мати здорове підростаюче покоління гнідинців, повинні шукати спонсорів, добродіїв, просити допомоги в сільської ради. А тепер конкретніше з приводу окремих захворювань учнів.

 

Оскільки найбільш поширеними серед них є захворювання опорно-рухового апарату, то й профілактичні заходи педагогічного колективу та громадськості спрямовані саме на їхнє попередження. З цією метою третій рік поспіль сільський голова від імені усієї громади дарує першокласникам нові сучасні парти, які можна відрегулювати відповідно до морфологічних особливостей учня. Замінити ж усі шкільні парти, що відслужили 18 років, поки що проблемно. Цього літа нам нарешті вдалося за допомогою сільської ради відшукати необхідні кошти і розпочати капітальний ремонт гімнастичного залу. Роботи веде бригада під керівництвом Олега Мустафаєвича Зейналова. Спеціалісти докладають зусиль, щоб все зробити якомога швидше і з найкращою якістю, оскільки розуміють, що мова йде про здоров’я дітей. Наявність другого спортзалу дасть змогу проводити уроки фізкультури, урізноманітнені  вправами для профілактики сколіозу, дефектів ступнів ніг та церебро-мозочкових рефлексів.

 

В Інституті інноваційних технологій з нами люб’язно поділились програмою з ритміки для учнів початкової школи і тепер ми будемо працювати над запровадженням її в практику. А скільки користі для формування правильної постави дітей приносять заняття у танцювальній студії. Звичайно прикро, що не всі батьки можуть оплатити ці послуги. Та коли зважити, що мова йде про майбутнє здоров’я дитини, то чи не варто сьогодні відмовити їй у придбанні «кльового»  вбрання чи «крутого» мобільного телефону. Зворотній бік медалі – чималий гурт дітей регулярно збирається під вікнами танцювального залу, аби поглузувати з тих, хто танцює, замість того, щоб зібрати силу волі та й самому попрацювати над своєю поставою заради свого ж таки здоров’я.

 

Прикро й за  тих, хто щовечора приходить до спортзалу на заняття волейбольної чи баскетбольної секцій лише для того, щоб лускаючи насіння, дві години посидіти на лавці, вийти кілька разів на «перекур» із пляшкою пива і, залишивши після себе гору лушпиння, порожні пляшки та недопалки, піти додому. На жаль, такі реалії шкільних буднів, корені яких у втраті батьками контролю за режимом дня своїх дітей, їхньою навчальною діяльністю та дозвіллям. А потім настане день гіркого каяття…

 

А як не хвилюватись за здоров’я тих учнів, які кожної перерви, немов по команді, щодуху біжать до «Магазинчика», щоб  за батьківські кошти нагодувати себе чіпсами, сухариками, мівіною та іншим непотребом, вживати який дітям медики категорично забороняють. Наслідки від таких «рейдів» сумні – запізнення на наступний урок, постійні простудні захворювання, бо навіть у холодну пору року куртки та пальта не вдягають, та серйозні проблеми зі шлунково-кишковим трактом. А все через нехтування  повноцінним обідом у шкільній їдальні, роботу якої високо оцінює районна санітарно-епідеміологічна станція. По-материнськи шкода Валентині Леонідівні Рой, Олені Петрівні Андрусенко, Наталії Володимирівні Романюк – працівникам їдальні, тих учнів, які, витративши на «хімію» заощадження,  просять у них шматок хліба та склянку чаю.

 

Хотілося б, нарешті, переконати батьків, аби не дозволяли своїм чадам до третіх півнів  сидіти  «В контакті» чи «Однокласниках», бо наступного дня на уроках ті нічого не чують і не бачать. А якщо такі емоційні перевантаження стають регулярними, то дуже швидко приводять до всіляких психічних травм. Тоді вже батькам потрібно шукати чималеньку суму   на лікування міопії та розладів нервової системи. Школярам варто усвідомити, що й за  тривалі безтарифні розмови з допомогою мобільних телефонів  з часом доведеться розплачуватись власним здоров’ям.

 

Нещодавно Інститут обдарованої дитини разом з Інститутом педіатрії, акушерства і гінекології організував десятиденні Всеукраїнські курси на тему «Організація профілактичних і оздоровчих заходів для дітей в умовах загальноосвітніх навчальних закладів». Запрошення взяти участь у їхній  роботі отримала і практичний психолог нашої школи. Тож готуємо у 2010-2011 навчальному році нову програму «Фізичні показники учнів школи» на базі комплексу «Універсал», фізичні вправи для застосування на кожному уроці (фізкультурні хвилинки), які розробила професор Валентина Андріївна Шаповалова і які рекомендовані для впровадження  Комісією з валеології Міністерства освіти і науки України. Наша школа отримала можливість створити оздоровчий кабінет, де будуть проводитись аромооздоровчі процедури, для попередження неврозів, невротичних станів, застосовуватиметься синглетно-киснева терапія (лікування дихальних шляхів, недуги яких займають почесне друге місце серед «наших» хвороб), а також магнітно-лазерна та ультразвукова терапія для профілактики хронічних гастритів, тонзилітів, ринітів. Комплектація такого кабінету в умовах навчального закладу коштує 15000 гривень. Зрозуміло, державного фінансування на його придбання не очікуємо, але звертаємось до всіх небайдужих – допоможіть. Допоможіть у Гнідинській школі тим, хто хоче берегти своє здоров’я змалечку. Віримо, що благодійники у нашій окрузі знайдуться.

 

…Днями Григорій Йосипович Адаменко, головний лікар місцевої медамбулаторії, привіз у школу близько п’ятдесяти зручних розкладних стільчиків, які десь принагідно дістав. Вручаючи їх, сказав: «Коли дітвора буде на туристському зльоті, чи в поході, чи на Козацьких забавах, то щоб не сиділи на сирій землі і не простуджувались». Дякуємо. ою санітарно-епідеміологічного но-епідеміологічного ї виау "івського контролю над режимом дня своїх дітей, їх

 

 

 

Категорія: Мои статьи | Додав: school (22.11.2010)
Переглядів: 3443 | Теги: харчування, універсал, здоров'я | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
БК© 2023
Пошук по сайту
Контакти
08340
Київська область
Бориспільський р-н
с.Гнідин,
вул. Заводська 7
т/ф.(045 95)4-11-43 директор

4-16-09 секретар
4-16-08 заступники
4-16-11 бухгалтерія
4-16-10 каб.інформатики

Пишіть нам!

Психолог [5]
психолог
БЖД [4]
БЖД
Мои статьи [26]
Статті [0]
1
Постаті [0]
Видатні постаті в історії школи
Шляхами подвигу [6]
Шляхами подвигу
Офіційно [4]
Скарбниця досвіду [1]
Переможці олімпіад [2]
Переможці олімпіад
Українська мова та література [1]
Хімія [2]
Фізика [1]
Географія [1]
Музика [1]
Київщинознавство [1]
Трудове навчання [2]